Aromaterapia jest to w pełni naturalna metoda kuracji z wykorzystaniem olejków eterycznych. W czasie jej stosowania zauważysz pozytywne korzyści przy walce ze stresem i skuteczny wpływ na Twój nastrój. Jest wyjątkowo przyjemna i wywiera pozytywny wpływ na samopoczucie a co za tym idzie poprawę stanu zdrowia.
Stosowane olejki eteryczne do aromaterapii to mocno skoncentrowane substancje zapachowe, które są pozyskiwane ze świeżych lub suszonych roślin. Występują we wszystkich częściach – kwiatów, liści, łodyg, żywic, nasion i korzeni. Każdy olejek eteryczny posiada unikalne właściwości terapeutyczne i wykazuje działania bakteriobójcze i przeciwzapalne. Podczas stosowania olejków aromaterapeutycznych doświadczysz poprawy samopoczucia oraz pobudzenia układu odpornościowego. Naturalne olejki eteryczne łagodzą różne bóle stawów, mięśni, głowy i przynoszą ulgę przy kaszlu i katarze.
Olejki aromaterapeutyczne są przetwarzane w mózgu przez układ limbiczny, który odpowiada za emocje oraz wydzielanie endorfin – hormonu szczęścia, tam też zapachy wywołują określone uczucia. W związku z tym specjalne kompozycje olejów eterycznych mogą nas usypiać, pobudzać, uspokajać, przynosić ulgę czy oddziaływać na różnego rodzaju bóle. Każdy z aromatów posiada unikalne właściwości i składniki, dzięki czemu można wybrać ten z najbardziej odpowiadającymi korzyściami. Kompozycja kilku olejków w przypadku ich mieszanki może dać świetny efekt i połączyć wiele unikalnych właściwości. Warto natomiast wiedzieć jak poprawnie łączyć olejki, tak by ich właściwości nie eliminowały się nawzajem, gdyż źle dobrana mieszanka może być po prostu bezużyteczna.
Zauważ, że wszystkie formy zabiegów polegają na wprowadzeniu do organizmu człowieka poprzez drogi oddechowe wysokiej jakości, czystych, nieprzetworzonych olejków esencjonalnych, bez udziału chemicznych nośników czy dodatków. Zapach olejku jest odczuwany, gdy ekstrakty aromatyczne dostaną się do nosa, a kiedy już się tam znajdą, łapią kontakt ze śluzówką, która reagują ze znajdującymi się tam receptorami błonowymi. Sygnał zostaje przekazany do podwzgórzowych i limbicznych części mózgu przy pomocy opuszki węchowej. Sygnał ten powoduje, że mózg zaczyna uwalniać odpowiednie neuroprzekaźniki, które wywołują efekt wyciszający lub energetyzujący w zależności od rodzaju składników zawartych w olejku. Rozpylanie olejku w powietrzu można przeprowadzić na kilka sposobów, o czym poczytasz TUTAJ.
Aromaterapia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny niekonwencjonalnej, oparta na siłach natury ukrytych w naturalnych roślinnych olejkach eterycznych – mówi Katarzyna Hans, kosmetolog z Columna Medica